14 листопада – Всесвітній день боротьби з діабетом

У різних країнах світу поширеність цукрового діабету в популяції складає
від 4 до 11%. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), сьогодні на цукровий діабет хворіють 350 млн людей. Очікується, що ця цифра у найближчі 20 років подвоїться.

20 грудня 2006 року Організація Об’єднаних Націй (ООН) прийняла
резолюцію № 61/225 по діабету, в якій визнала діабет неінфекційною епідемією.
Кожні вісім секунд від цієї хвороби та її ускладнень на планеті помирає одна людина. Щороку понад 3 млн діабетиків вмирає від таких ускладнень діабету, як інфаркт, інсульт і ниркова недостатність. Загалом 12% смертей у світі викликані діабетом, з них 43% – відбуваються у віці до 70 років.

Цукровий діабет має певну генетичну обумовленість. Якщо такий діагноз є
в одного з батьків, то ймовірність появи діабету в дитини становить 25%. Якщо в обох – 50%.
Епідеміологічні дослідження цукрового діабету в Україні також свідчать про постійне збільшення числа хворих серед населення (на 5-7% щорічно). Відомо, що цукровий діабет діагностується щодня у 50 українців. У минулому році діабет вперше виявили приблизно у 20 000 наших співвітчизників. Усього в 2017 році в Україні налічувалось 1,5 млн хворих на цукровий діабет, понад 8,5 тис з них – це діти. Це становить близько 3% від усього населення, що значно менше, ніж в деяких інших країнах Європи (у Німеччині – 10,2%, Швеції – 7,3%, Франції – 6,2%, Іспанії – 9,9%). Однак фахівці вважають, що фактично поширеність цукрового діабету в нашій країні є вищою у 2-2,5 рази за рахунок недіагностованих випадків хвороби.

За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я, цукровий діабет є глобальною медико-соціальною проблемою і боротьба з ним має бути пріоритетним завданням національних систем охорони здоров’я